Nekoliko riječi o časti i poštenju

Autor: Nina Tadić, 15. 12. 2015.

„Integrity – It starts with me“ naziv je seminara i projekta pokrenutih s ciljem podizanja svijesti kod učenika i nastavnika o sveprisutnoj korupciji, a koji sponzoriraju Veleposlanstvo SAD-a u Zagrebu i Ambasada SAD-a u Beogradu.

Ono što je započelo kao rutinska prijava na seminar bez jasnog i određenog programa, već je isti postojao samo u naznakama, pretvorilo se u nešto veće i jače od svih u kojima smo dosada sudjelovali. Dva su velika pitanja otvorena tijekom rada na seminaru, pitanje koliko je akademskog nepoštenja u sustavu obrazovanja, od prepisivanja, do uzimanja tuđih radova preko varanja na testovima i drugih oblika nečasnih radnji u školi te kako zajednicu osvijestiti o krajnjim, uvijek lošim posljedicama bujanja korupcije u svim oblicima.

Ispod površine tih dvaju pitanja stalno se provlačio i problem empatije i poučavanja empatiji najšire populacije školske djece – ako je to uopće izvedivo. Za postizanje tog cilja nastavnicima su ponuđene razne tehnike.

Krenimo ipak od drugog proklamiranog cilja. Svojim videouradcima 50-ak škola iz Hrvatske i Srbije prikazalo je kako učenici doživljavaju korupciju u svojim sredinama te kako bi ju se moglo zauzdati. Tu su se dijelile nagrade za prva tri mjesta pa je razumljiv interes mladih i njihovih mentora. Sve se može pogledati na FB stranici „Želim drugačije – Stop korupciji“.

Pitanje časnog ponašanja i akademskog poštenja nešto je zahtjevnija problematika i traži drugačiji pristup, puno više rada i usuglašavanja. S jedne strane, riječ je o pošasti koja se zove varanje u svim oblicima i uz uporabu svih mogućih sredstava, a s druge strane, postoji  potreba da se tomu stane na put jer učenici sami sebi i svojim roditeljima nanose štetu na duže staze.

Naša će škola pokušati kao prva u Hrvatskoj postupno uvesti „Academic Honour Code“ koji se razlikuje od svih pozitivnih propisa na snazi po tomu što ga provode, ugrađuju, dopunjuju i nadograđuju te eventualne kazne odrađuju sami učenici. Istraživanje provedeno tijekom prvog polugodišta na uzorku od nekih 150 učenika naše škole pokazuje da se većina učenika osjeća nelagodno jer se služe nedopuštenim sredstvima, kako kod testova tako i kod drugih oblika prepisivanja/varanja. Opći sastanak predstavnika svih razrednih odjeljenja pokazao je kako učenike tište i druge stvari kao, na primjer, krađe, uništavanje tuđih stvari, ometanje nastave, korištenje mobitela, neprimjereno ponašanje koje za posljedicu ima kaznu za cijelo odjeljenje itd. Sve to pokazatelji su da je sazrelo vrijeme za ovakav pristup rješavanju problema!

Želite li dati svoj doprinos nastanku „Academic Code of Honour“ naše gimnazije sugestijama, prijedlozima, osobnim iskustvima, radom na njegovoj izradi te pomoći pri širenju ideje o poštenom radu za poštenu i primjerenu ocjenu, javite se Vladimiru Vondračeku (2. g) i Lovri Grgiću (2. d), dvojici naših učenika koji su sudjelovali na završnom dijelu seminara u Beogradu, ili potpisniku ovih redaka.

Promijenimo sebe kako bismo promijenili druge – Stop korupciji – integritet počinje od mene!

Miodrag Maričić, prof.