Oporabom pomozimo očuvanju Zemlje

Autor: Nina Tadić, 15. 12. 2015.

Potaknut jednom lekcijom iz udžbenika za Engleski jezik u kojoj se govorilo o primarnom razvrstavanju otpada, a o kojem su učenici nekoliko odjeljenja pokazali potpunu neupućenost, da ne kažem ekološku nepismenost, tražio sam da ti isti učenici provedu anketno istraživanje na reprezentativnom uzorku svih učenika škole o spremnosti na razvrstavanje otpada.

Rezultati provedenih anketa na uzorku od 160 učenika pokazali su spremnost da se u školi počne s razvrstavanjem otpada. Pored postojećih, nedovoljnih kapaciteta za razvrstavanje, od početka idućeg polugodišta u školi će se naći posude za papir, plastiku, metal, tkanine i staklo. U svim učionicama bit će postavljene posude za odvojeno prikupljanje papira i plastike, a u hodnicima škole za sve ostale predmete koji više nisu uporabljivi.

Partner u ovom projektu bit će nam UZOR – Udruga za održivi razvoj iz Koprivnice, već iskusan partner u toj djelatnosti u svim vrtićima i osnovnim školama u gradu. Njihov trud na osvješćivanju djece i mladeži o potrebi očuvanja okoliša te inventivan pristup ovoj problematici priskrbio im je cijeli niz državnih i internacionalnih nagrada!

Iskreno se nadam da će naši učenici pokazati spremnost učiti o korisnosti odvajanja otpada za oporabu/recikliranje. Očuvanju okoliša će se na taj način pridonijeti iz prostora u kojemu dnevno boravi gotovo 800 ljudi.

Naš će primjer, nadam se, slijediti i drugi te ćemo zajednički učiniti više na očuvanju svoga jedinog staništa – planeta Zemlje!

Miodrag Maričić, prof.