Kamera Hrvatske meteorske mreže instalirana na krovu naše škole

Autor: Romana Šutalo, 10. 2. 2016.

Hrvatska meteorska mreža nastala je kao plod dugogodišnje tradicije meteorske astronomije u Hrvatskoj. Prva vizualna promatranja u organizaciji Zagrebačke Zvjezdarnice odnosno AAD Zagreb 70-ih godina prošlog stoljeća potakla su i ostale udruge astronoma amatera na promatranje meteora.

Razvojem tehnologija CCD kamera, sredinom 90-ih u svijetu počinju s radom prve amaterske meteorske mreže bazirane na videotehnologiji. Početkom novog milenija kamere videonadzora visoke osjetljivosti postale su široko dostupne, tako da se sa Zvjezdarnici u Puli 2006. godine provode prva eksperimentalna promatranja meteora putem videa.

Nakon dodatnih testiranja i optimiziranja sustava u vrijeme maksimuma aktivnosti meteorskih potoka Orionida te Geminida, pod okriljem Znanstveno-edukacijskog centra Višnjan 2007. godine formira se Hrvatska meteorska mreža - HMM, čime se održava kontinuitet promatranja meteora i daje potpuna nova dimenzija meteorskoj astronomiji u nas. Cilj HMM-a je kontinuirano snimanje i obrada promatranja meteora te edukacija mlađih naraštaja o znanstvenim metodama na primjeru originalnih promatranja.

Potvrda efikasnosti sustava je i pronalazak meteorita kraj Križevaca kao rezultat izračuna putanje iz mjerenja položaja meteora sa snimaka 5 HMM kamera. Meteorit Križevci pao je na tlo u noći 04/05. veljače 2011. godine, a pronađen je u organiziranoj potrazi 20. veljače. Interesanto, to je prvi je meteorit pronađen na tlu RH nakon točno 60 godina od prethodnog pada - meteorit Dubrovnik (Molunat) pao je 20. veljače 1951.

Kamera Hrvatske meteorske mreže instalirana je u Koprivnici na krovu zgrade Gimnazije "Fran Galović" u Koprivnici. Možemo reći da je proradila ili da je barem u jako visokoj fazi testiranja.
Naime u noći s 8. na 9. veljače  pomoću nje snimljen je prvi meteor .

Vjerujemo da će uskoro kamera proraditi "punim kapacitetom" kad se izvrše još neke prilagodbe i otklone neke nedoumice i mogući problemi u vezi softverske instalacije.
Opremu su osigurali Zajednica tehničke kulture Grada Koprivnica - ZTK GK (računalo, UPS, kablovi, konektori, adapteri te nosač kamere) i Hrvatska meteorska mreža - HMM (kamera, USB capture stick i softver). Sam projekt pokrenut je na inicijativu Astronomskog društva Koprivnica. Još da spomenem ljude koji su se angažirali oko realizacije. Iz HMM posebno Denis Vida i Damir Šegon. Iz Gimnazije profesori Marko Vargović i Danijel Kolarić, ravnatelj mr. sc. Vjekoslav Robotić i domar g. Ivan Štefić. Iz ZTK GK predsjednik g. Marijan Lisjak te iz AD Koprivnica predsjednik Marko Posavec i Ivan Gašparić.

Marko Vargović, prof.