MICC WeB – Presuda je donesena

Autor: Romana Šutalo, 26. 3. 2018.

Model International Criminal Court Western Balkans (MICC WeB) projekt je simulacije Međunarodnog kaznenog suda koji se održava već nekoliko godina i u kojem sudjeluju učenici iz Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Cilj je međunarodna suradnja, razvijanje kritičkog razmišljanja u mladih, učenje o osnovama prava i temama važnima za čovječanstvo te simulacija parnica triju slučajeva. Na sesiji koja se održala u Blagaju (BiH) od 13. do 18. ožujka ove godine sudjelovali su učenici naše škole: Ema Godek (1. b), Hana Knežević (2. c), Lea Miloš (2. e), Luka Varmuž (3. a) i Bartol Kekez (3. a) pod vodstvom profesora Zorana Pintarića. Nakon dugog puta do Blagaja, malog gradića nedaleko od Mostara, pridružili smo se ostalim sudionicima iz Daruvara, Banja Luke, Goražda, Užica i Aranđelovca. Ukupno nas je bilo trideset, a bili smo raspoređeni u tročlane timove tužiteljstva (Ema), obrane (Hana), sudaca (Lea i Bartol) i press-tim (Luka) za tri slučaja Međunarodnog kaznenog suda za ratne zločine: Friedrich Flick, Dražen Erdemović i Simon Bikindi. Bili smo smješteni u Hotelu „Ada“ koji se nalazi uz samu rijeku Bunu i tamo su se odvijale sve aktivnosti. Tijekom našeg petodnevnog seminara pobliže smo se upoznali s radom Međunarodnog kaznenog suda, pravnim zakonima i procesom suđenja ratnim zločincima, a predzadnji i zadnji dan održale su se tri simulirane parnice navedenih slučajeva. Također smo upoznali sudionike iz drugih zemalja i naučili više o njima i mjestima odakle dolaze te smo često vodili rasprave na mnoge teme i iznosili vlastita argumentirana stajališta. Posjetili smo i sam Mostar te uživali u bosanskoj kuhinji.

Zahvaljujemo svima koji su nam omogućili da prisustvujemo ovom projektu i nadamo se suradnji u budućnosti.

Bartol Kekez, 3. a

« Travanj 2018 »