> O školi  > Projekti  > comenius

Spirometrija

Autor: Marina Njerš, 5. 12. 2012.

Spirometrija je metoda mjerenja vitalnog kapaciteta pluća, odnosno volumen zraka koju osoba može izdahnuti nakon maksimalnog udaha, a u prosjeku iznosi 4 600mL. No, postoje razlike pa je tako kapacitet kod žena manji nego kod muškaraca, kod sportaša veći nego kod nesportaša, kod pušača manji nego kod nepušača itd.

Tijekom velikog odmora, na školskom hodniku, učenici 2. e razreda jezične gimnazije mjerili su vitalni kapacitet pluća ostalim učenicima Škole. Rezultate su upisali u četiri različita stupca ovisno o tome jesu li učenici pušači, nepušači, sportaši pušači ili sportaši nepušači. Najveću vrijednost mjerenja imali su učenici sportaši, i to plivači. Najveća zabilježena vrijednost bila je 5400 mL. Ispitali su ukupno 34 učenika, a srednja vrijednost vitalnog kapaciteta pluća kod učenika bila je 4000 mL. Najviše je učenika nepušača, ali ipak zabrinjavajuće je da ih u stopu prati broj učenika pušača.

Spirometrija će se ponoviti za nekoliko mjeseci kako bi se rezultati usporedili. Zainteresiranost učenika bila je velika i to nas potiče da i dalje radimo slična istraživanja. Ovime želimo učenike osvijestiti koliko je važno baviti se nekom od sportskih aktivnosti jer njome poboljšavamo vitalni kapacitet pluća, a time i bolju opskrbljenost našeg tijela kisikom.