> O školi  > Projekti  > comenius

Peti projektni sastanak u Rigi 16. 11. - 23. 11. 2013.

Autor: Marina Njerš, 26. 11. 2013.

Međunarodni Comenius projekt „Save the PAST, live the PRESENT, IMAGINE the FUTURE“ provodi se već drugu školsku godinu. Osam partnerskih škola iz Latvije, Poljske, Rumunjske, Bugarske, Grčke, Turske i Hrvatske provode aktivnosti projekta uz financijsku pomoć Europske komisije. Učenice Petra Porić i Paula Kiš, koordinatorica projekta Marina Njerš, te nastavnice Martina Grgac, Ines Sertić, Sanja Mikulić i Bojana Habek provele su tjedan dana u Rigi u Latviji na mobilnosti u sklopu projekta. Uz razmjenu iskustava u obrazovanju, metodama rada, stručnim temama, nastavnici sudjeluju i u aktivnostima pripremljenim za učenike i nastavnike. Učenici, koji su smješteni u obiteljima, imaju priliku upoznati drugu kulturu, razmijeniti informacije koje zanimaju mlade te prezentirati i predstaviti svoju zemlju.

Tijekom boravka u Rigi, Latvija je slavila državni praznik Dan nezavisnosti, pa je bio pripremljen bogat program. Učenice i nastavnice Gimnazije „Fran Galović“ Koprivnica vidjele su vojnu paradu, svečani program na gradskom trgu (koncerti, govor predsjednika Latvije Andrisa Berzinša), festival svjetla, vatromet.

Velik broj aktivnosti održan je u školi domaćina Isma secondary school Premjers. Radionice na temu tolerancije, zdravlja, rata i mira učenicima su bile temelj za razmišljanje te za posjete muzeju rata, muzeju medicine i muzeju brodogradnje i povijesti Rige. Učenici iz svake partnerske škole prezentirali su temu manjina u zemlji iz koje dolaze te o njihovoj glazbi, a crtali su i autohtono glazbalo kraja iz kojeg dolaze.

prezentacija o manjinama i glazbi

Slobodno vrijeme su učenice provele na hokejaškoj utakmici hokejaškog kluba Dinamo – Riga, a nastavnice u posjetu Baltičkom moru, poznatoj plaži Jurmala.

fotogalerija

mediji