Gimnazijalci su i ove godine sudjelovali na Znanstvenom pikniku

Autor: Vjekoslav Robotić, 3. 10. 2024.

Dana 27. i 28. rujna održao se 13. po redu Znanstveni piknik u Gornjoj Stubici. Znanstveni piknik manifestacija je koja se održava već malo više od desetljeća i nastoji približiti prirodne znanosti djeci i odraslima. Naši su gimnazijalci i ove godine sudjelovali na njemu te na jedan znanstveno-kreativan način predstavili našu školu.

Predvodile su ih profesorice kemije Kristina Bukvić i Mišela Lokotar te profesorica matematike Petra Žiga. Sa svojim su učenicima prethodnih nekoliko tjedana pripremale razne pokuse i kratke radionice. U petak, 27. rujna, naši učenici i učenice pokazali su zanimljive pokuse, ponešto onih vatrenih, a ponešto šarenih. Kako je petak namijenjen dolasku vrtića i škola, tako su morali izmisliti i neke priče za one najmanje jer svi znamo kako je njima teško udovoljiti, a još teže zadržati njihovu pažnju. Zato je i bilo malo mita s bombonima, ali o tome se ne govori. Druge su škole, također, na kreativan i zanimljiv način, nastojale približiti razne prirodne znanosti onim najmanjima, a ponekad i onim starijima, preko pokusa i radionica. Naši su učenici nastojali učiniti isto, a neki od pokusa su semaforko, jodni sat, duga u menzuri, kiša iz oblaka, kameleon, tajno pismo, slonovska pasta, duh u boci, slime, paljenje ruku, bengalke i termit. Osim kemijskih znanosti, naši su gimnazijalci predstavljali i matematičke znanosti. Šivanjem krivulja zadobili su poprilično dobar broj gostiju iako više možda onih starijih. Na taj su način pokazali da matematika ne mora biti nešto dosadno ili teško i tako je približili svojim gostima kada su se i sami okušali u šivanju krivulja.

Iako neki aspekti same organizacije Znanstvenog piknika nisu bili idealni, naši gimnazijalci i profesorice uspjeli su iz toga izvući ono najbolje i u potpunosti se predati svom poslu te tako zabaviti i zainteresirati druge, a na kraju dana i sebe.

Saša Balažinec, 3.a

« Listopad 2024 »