Posjet Sabirnom centru

Autor: Ana-Marija Martan, 23. 10. 2019.

U utorak 22. listopada učenici prvih i drugih razreda, članovi Povijesne grupe, u pratnji profesorica Gordane Trnski i Ana-Marije Martan posjetili su Sabirni centar Koprivnica Državnog arhiva u Varaždinu. Ustrojem i poviješću arhivskih službi na području Hrvatske i Koprivnice učenike je u zanimljivom predavanju vodila viša arhivistica, ujedno i voditeljica Sabirnog centra, Ivana Posedi. Učenici su tako mogli čuti kada je u Hrvatskoj nastala arhivska služba, kako su se vrijedne isprave čuvale prije nastanka arhiva, kakva se građa danas čuva u Sabirnom centru i s kojim se problemima arhivisti nose prilikom čuvanja i proučavanja građe. Zalaganjem Ivane Posedi danas se u fondu Sabirnog centra nalaze neke od najvažnijih isprava vezanih uz povijest grada, primjerice Povelja o povlasticama slobodnog i kraljevskog grada koju je Koprivnici 1356. godine dao kralj Ludovik I. Anžuvinac. Posjet arhivu, gdje su učenici iz prve ruke vidjeli kako se pisani izvori čuvaju, kako se njima rukuje te kako se do njih dolazi, veže se uz kurikul nastave povijesti koja se, posebice u školi za život, oslanja i na rad učenika s povijesnim izvorima.

Ana-Marija Martan, prof.