Posjet Hrvatskom saboru

Autor: Romana Šutalo, 8. 5. 2015.

U četvrtak, 7. svibnja, učenici naše škole posjetili su Hrvatski sabor u pratnji pedagoginje Vesne Balent i psihologinje Jasmine Šandor. Pod vodstvom stručnog vodiča upoznali su prostor Hrvatskog sabora, vidjeli su Bašćansku ploču i u dvorani Ante Starčevićavsliku koja prikazuje zasjedanje Hrvatskog sabora 22. prosinca 1990. kada je donesen Božićni Ustav - prvi Ustav neovisne Republike Hrvatske.

O tisućljetnoj povijesti djelovanja Hrvatskog sabora u sastavu različitih državnih zajednica, njegovoj ulozi čuvanja nacionalne samobitnosti i državne  opstojnosti hrvatskog naroda, o prvim demokratskim izborima provedenim 1990. godine, o konstituiranju prvog višestranačkog demokratskog Hrvatskog sabora te o djelovanju i ulozi Hrvatskog sabora koji je predstavničko tijelo građana i nositelj zakonodavne vlasti u Republici Hrvatskoj, učenici su upoznati u izlaganju stručnog vodiča.

Prisustvovali su plenarnoj sjednici Sabora prateći je s galerije sabornice. U susretu sa saborskim zastupnicima Hrvatske stranke umirovljenika, SDP-a, HDZ-a i HSS-a koji su ih informirali o svojim zastupničkim dužnostima, učenici su pokazali da nisu nezainteresirani za politiku postavljajući im „vruća pitanja“ o aktualnim političkim problemima i o problemima vezanim uz svoju budućnost.

Posjet gimnazijalaca Hrvatskom saboru oblik je izvanučioničke nastave u cilju promicanja  demokratske političke kulture.

Vesna Balent, školska pedagoginja

« Svibanj 2024 »