Veseli njemački – Fröhliches Deutsch

Autor: Romana Šutalo, 17. 5. 2015.

Zajednički projekt Gimnazije 'Fran Galović' Koprivnica, Goethe Instituta i PASCH inicijative te Gradske knjižnice 'Fran Galović' Koprivnica

Popularizacija stranih jezika poprimila je obrise prave bitke za učenike.  Sve je manje učenika koji u trećem odnosno početkom četvrtog razreda osnovne škole biraju njemački kao drugi strani jezik. Iako je jasno da smo privredno i kulturno okrenuti zemljama njemačkog govornog područja, odluka o drugom stranom jeziku prepuštena je stihiji… od nepostojeće politike i strategije izbora i poduke stranih jezika, preko simpatija djece i roditelja do neostvarenih želja odraslih u obitelji. Tu su i ravnatelji, koji idu linijom manjeg otpora pa drugi strani jezik zauzima jednak položaj kao, na primjer, vjeronauk ili informatika. MZOS svojim izmjenama Zakona i Pravilnika nipošto ne pridonosi razrješenju nastale zbrke jer se učenicima dopušta da posredno ucjenjuju svoje učitelje odabirom drugog izbornog predmeta tijekom obrazovanja. Za struku je jasno da izborni predmet ne može biti uspješan ako se, recimo, nastava ne odvija u pravilnim razmacima ili se pak provodi u suprotnoj ili među smjeni.

Svemu tomu unatoč, Goethe Institut preko svoje mreže PASCH škola u Hrvatskoj nastoji promicati učenje njemačkog jezika kao drugog stranog jezika te ulaže znatan trud i sredstva u obuku učitelja i nastavnika o pravilnom provođenju animacije i promidžbe.

Gimnazija ‘Fran Galović’ Koprivnica, kao jedna od svega sedam PASCH škola u RH, pozvana je dati svoj doprinos u suradnji s Gradskom knjižnicom ‘Fran Galović’. Projekt koji se provodi već tri tjedna obuhvaća područne i osnovne škole nekoliko općina u okolici grada Koprivnice. Animaciju provode obučene skupine gimnazijalaca koji posjećuju škole u dogovoreno vrijeme te kroz unaprijed odabrane i uvježbane sadržaje kroz igru i smijeh nastoje pokazati da njemački jezik na nižim razinama učenja uopće nije „teško“ naučiti.

U nastavku pročitajte cijeli tekst profesora Miodraga Maričića, koordinatora projekta.

Do sada je ovom aktivnošću obuhvaćeno oko 110 djece u gradu i okolici, a vrijedni učenici gimnazije iz odjela 3.a su: Emilija Pavlek, Denis Pleše, Jelena Vrhovec, Magdalena Strbad, Valentina Hajduković, Paula Priselec te snimatelj Sven Novosel. Mjesta u kojima su se učenici do sada pojavili su: Koprivnički Bregi, Koprivnički Ivanec, Glogovac, Kunovec, Drnje i Sigetec. Prisustvovali su i Danu otvorenih vrata gimnazije ‘Fran Galović’ Koprivnica kada su u posjet došli učenici gradskih osnovnih škola i djeca dječjeg vrtića “Smiješak”. Učenici planiraju uskoro obići Đelekovec i Sokolovac.

Koliki uspjeh će polučiti ovaj način promoviranja njemačkog jezika, znat ćemo na jesen kad iz osnovnih škola dobijemo podatke o odabranom drugom stranom jeziku. Jedan od pozitivnih učinaka projekta je nabavka materijala na njemačkom jeziku za učenike nižih razreda osnovnih škola koji će im biti dostupni putem Bibliobusa. Potvrde o  sudjelovanju u animaciji djeci se dostavljaju Bibliobusom koji bi ubuduće imao i vrlo značajnu ulogu u promicanju njemačkog jezika.

Od jeseni će materijali za njemački jezik, osim na policama gradske knjižnice, biti u opticaju i  putem Bibliobusa. Vjerujemo da će učitelji imati koristi od tih materijala te da će učenici i roditelji imati prilike vidjeti da njemački nije „bauk“. Sve ove aktivnosti su potpuno besplatne,  kao i planirana nabavka materijala, jer su sredstva osigurana preko projektnog natječaja.

Miodrag Maričić, koordinator projekta

« Svibanj 2024 »