Karlo Šerbetar - čudo od djeteta

Autor: Romana Šutalo, 2. 6. 2015.

Karlo Šerbetar i ove je godine osvojio sve što se osvojiti može, a uskoro kreće i u osvajanje Indonezije

Karlo Šerbetar, učenik trećeg razreda, čudo je od djeteta, iako sam ne voli da ga se tako oslovljava. Kako sam kaže, on nije samo natprosječno inteligentan, nego i voli raditi na izazovima koje mu predstavljaju zadaci iz matematike, fizike ili kemije. Kao i svake godine do sad, sudjelovao je na državnim natjecanjima iz matematike i fizike, ali najveći su mu uspjeh dosad zasigurno sudjelovanja na međunarodnim natjecanjima, kao i uspjeh na INA-inu natjecanju za mlade „INA Junior Freshhh“.

INA-ino natjecanje započelo je u studenom 2014. godine kada je Karlo odlučio prijaviti za sudjelovanje Ivana Vrhocija, Mateja Vugrinca i sebe kao ekipu nazvanu „Gjimeri“. Najprije su rješavali zadatke iz prirodnih znanosti, matematike, fizike, kemije, biologije i geografije u online igri, a u siječnju je njihova ekipa pozvana u Zagreb na finale gdje su predstavili sebe, ekipu i Školu te prezentacijom o nafti i naftnoj industriji osigurali su prvo mjesto.

U Trogiru je od 8. do 10. travnja održano Državno natjecanje iz matematike. Karlo je osvojio visoko sedmo mjesto i još jednom pokazao zavidno znanje, a jednako je veliko znanje pokazao i na Državnom natjecanju iz fizike, također u Trogiru gdje je osvojio peto mjesto. Na međunarodnom natjecanju iz matematike „Klokan bez granica“ 2015. osvojio je visoko 8. mjesto u kategoriji Junior.

Karlo je sudjelovao u kvalifikacijama za EUSO, odnosno „European Union Science Olympiad“ -  Olimpijada iz prirodnih znanosti EU. Uspio se kvalificirati za EUSO koja je održana u Klagenfurtu od 26. travnja do 3. svibnja. U Karlovu timu bilo je još dvoje natjecatelja. Rješavali su zadatke iz matematike, fizike i kemije, a svaki je odabrao iz kojeg će područja rješavati zadatke. Karlo je rješavao zadatke iz fizike. Pripreme iz svakog predmeta trajale su dva dana. Karlo je na kraju osvojio srebro, a proglašenje je održano na stadionu u Klagenfurtu.

I ove godine Karlo je sudjelovao i na kvalifikacijama za IOAA, „International Olympiad in Astronomy and Astrophysics“, odnosno Međunarodnoj olimpijadi iz astronomije i astrofizike. Kvalifikacije su za njega bile izuzetno uspješne – Karlo je pozvan na Olimpijadu, ni manje ni više nego u – Indoneziju! Olimpijada će se održati krajem srpnja i početkom kolovoza ove godine, a njemu je to već drugi nastup na Olimpijadi. Prošle godine također je sudjelovao na istoj olimpijadi koja se održavala u Rumunjskoj.

Karlu u Indoneziji želimo svu sreću, iako već svi znamo da je sreća tek mali djelić koji je njemu potreban da bude uspješan – iza njega su godine marljiva i strpljiva rada koje će mu se i te kako isplatiti, i nadamo se, biti prepoznate.

Patricia Cikuš, 3.d

« Svibanj 2024 »