Dan za znanost 2015.

Autor: Nina Tadić, 2. 6. 2015.

Dan za znanost, projekt koji Gimnazija “Fran Galović” pod pokroviteljstvom Koprivničko-križevačke županije organizira već drugi put, održan je u subotu 30. svibnja 2015. s početkom u 10 sati. Više od 50 znanstvenika i njihovih asistenata iz Zagreba, Splita i Beograda za posjetitelje je pripremilo mnoštvo zanimljivih predavanja i interaktivnih pokusa pomoću kojih su na zabavan način približili svijet znanosti Koprivničancima.

Nakon uvodnoga programa i prigodnih riječi ravnatelja Vjekoslava Robotića, zamjenika gradonačelnice Mišela Jakšića i župana Darka Korena, moglo se uživati u predavanjima poput Nevidljiva svjetlost iz svemira, Istraživanja mozga, radionicama Lego robotika, Virtualni laboratorij, Kemija u kuhinji ili možda zaplesati zumbu. Ovogodišnji odaziv bio je veći nego prošlogodišnji, kada je Dan za znanost održan u Koprivnici prvi put, i to na inicijativu profesorice matematike i fizike Marine Furkes.

Zbog odlične organizacije i suradnje brojni profesori i znanstvenici priželjkuju i daljnu suradnju s Gimnazijom, kako nam je rekla Danijela Marčetić, mag. educ. math.: „Prošle godine imala sam jako lijepa iskustva i podijelila sam ih s kolegicama i sada su došle sa mnom. Iako ne radimo u istom mjestu, zajedno smo studirale. Kad su pitale kako je bilo, rekla sam da je bilo odlično, od organizacije i odaziva ljudi do same škole koja je fascinirala sve nas koji smo ovdje prvi put te smo se rado odazvali pozivu.“

Jurica Sabol, dipl. ing. geol., Dan za znanost vidi kao priliku za promociju znanstvenih ideja i projekata: „Smatram da je ovo dobra prilika da se Muzej krapinskih neandertalaca predstavi ovdje u Koprivnici i u Podravini jer sve više učenika srednjih i osnovnih škola dolazi u naš muzej provodeći terensku nastavu s edukativnim programima i radionicama.“

Opširniji pregled subotnjih sadržaja i razgovore s uglednim znanstvenicima, našim gostima, donosimo u FRANzineu.

Vedrana Strmečki, 2. c

https://mega.co.nz/#F!TYtgiTII!3erfdptN__Z0hIUM1oBlNA (Foto: Mihael Kramarić)

« Svibanj 2024 »