Ljetna škola u Novom Vinodolskom – završetak projekta Dvostruki teret

Autor: Romana Šutalo, 17. 6. 2015.

Od 27. lipnja do 1. srpnja 2015. godine u Novom se Vinodolskom održava ljetna škola kojom završava jednoipolgodišnji EU projekt Dvostruki teret – učenje o nacionalsocijalizmu i holokaustu u Europi. Projekt je inicirao i sufinancirao Goethe-Institut iz Zagreba, a na ljetnoj školi će se po prvi puta okupiti svi sudionici – 140 učenika, nastavnika i partnera iz Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Mađarske i Njemačke. U sklopu ljetne škole učenici će posjetiti spomen-područje Jasenovac, prezentirati svoje školske projekte nastale na temu lokalne povijesti Drugog svjetskog rata i sudjelovati u moderiranoj radionici „Laboratorij misli – budućnost Europe“ na kraju koje će objaviti „Apel za Europu“.

Cilj projekta je bio kroz izvannastavne aktivnosti potaknuti učenike da uz pomoć nastavnika i stručnjaka iz područja nacionalsocijalizma i holokausta, kulturnih djelatnika, fotografa, dizajnera, kustosa, umjetnika i arhivista istražuju lokalnu povijest te osmisle i oblikuju umjetničke projekte. U projektu su sudjelovale srednje škole iz Zaprešića, Koprivnice, Veszpréma, Sarajeva i Beograda. Svaka je škola radila u različitom mediju, a učenici su sudjelovali u svim fazama rada.Nastala su dva dokumentarna filma, kazališna predstava, muzejska izložba i privremeno bilježenje sjećanja u javnom prostoru. Učenici su kreativno i strasno prionuli razradi scenarija, snimanju i montaži, pisanju tekstualnog predloška kazališne predstave i glumi,oblikovanju i sadržajnoj pripremi privremene intervencije na glavnom trgu te istražuju, fotografiranju i postaviizložbe u historijskom muzeju što će na ljetnoj školi u Novom Vinodolskom predstaviti svojim vršnjacima.

Nositelj projekta: Goethe-Institut Kroatien

Partneri projekta „Dvostruki teret“:Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću (Zagreb), Forum za primenjenuistoriju (Beograd), Festival tolerancije – Festival suvremenog židovskog filma (Zagreb), Historijski muzej Bosne i Hercegovine (Sarajevo) i zaklada „StiftungGedenkstättenBuchenwaldundMittelbau-Dora“ (Weimar). Pridruženi partneri: FKVK Zaprešić, Muzej grada Koprivnice, BITEF teatar (Beograd), Muzej istorije Jugoslavije (Beograd)

Škole: Srednja škola „Ban Josip Jelačić“ (Zaprešić), Gimnazija „Obala“ (Sarajevo), Gimnazija „Fran Galović“ (Koprivnica), Gimnazija „Lovassy-László“ (Veszprém) i Treća gimnazija (Beograd)

Više informacija:

Katrin Ostwald-Richter, voditeljica projekta |Petra Vidović, koordinatorica projekta petra.vidovic@zagreb.goethe.org

WEB: www.goethe.de/dvostrukiteret| FB: www.facebook.com/dvostrukiteret.doppeltelast

Goethe-Institut Kroatien | Ulica grada Vukovara 64 | 10 000 Zagreb  | Tel.: +385 1 61 95 000

« Svibanj 2024 »