Afrika „Možemo zajedno“

Autor: Nina Tadić, 14. 2. 2017.

Dana 13. veljače našu je školu u organizaciji profesorice Ljerke Gazdek i profesora geografije i povijesti posjetio Dejan Nemčić, profesor geografije u Osnovnoj školi braće Radić u Botincu, i održao predavanje o svom projektu Afrika „Možemo zajedno“.

Kada većina ljudi pomisli na Afriku, prva asocijacija im je vjerojatno siromaštvo. I nisu u krivu. Osim toga, velik su problem i bolesti, osobito malarija, te nedovoljna sredstva i pribor za školovanje. S ciljem da riješi te probleme, profesor Nemčić pokrenuo je projekt Afrika „Možemo zajedno“. Zahvaljujući projektu, prikupio je veliku količinu školskog pribora i lijekova te i sam posjetio afričke države Tanzaniju, Keniju i Ruandu. Važno je spomenuti da za samo 5 kuna možete spasiti život osobe oboljele od malarije. Gimnazijalci su imali priliku čuti i vidjeti kakav je život u Africi i s kakvim se sve problemima Afrikanci susreću, među kojima je već spomenuta malarija koju prenose komarci i nedostatak pitke vode. Usprkos svemu tome, profesor je posebno napomenuo da su ta djeca sretna i zahvalna za najmanje stvari, koje su nama neprimjetne i koje smatramo osnovnima. Predavanje nas je potaknulo na razmišljanje o tome što imamo te da ne mislimo samo na sebe, već i na one kojima je naša pomoć potrebna.

Saznajte što je profesor Nemčić rekao za FRANzine.

Bartol Kekez, 2. a