Mladež Crvenog križa

Autor: Vjekoslav Robotić, 26. 10. 2022.

U sklopu gimnazijske grupe Mladež Crvenog križa koju vodi profesorica Kristine Bukvić sudjeluje 13 učenika (Ana Međimorec, Damjan Široki, Dora Pavlović, Ema Rak, Jana Jelić, Lana Huzak, Lara Kapusta , Marija Slobođanac, Nina Hudinčec, Sara Bilić, Šimun Jalšić , Sara Pavlović i Lucija Peroš-Milošević). Dana 20. listopada 2022. godinu u gimnaziju su došle tri djelatnice s odjela za hitnu medicinu Koprivnice. Katarina Bukvić, Adela Marinelli i Lucia Dedi.
Učenicima su na zanimljiv i izuzetno pristupačan način predstavile postupak BLS (Basic Life Support) u sklopu kojeg su objasnile kako postupiti prema unesrećenoj osobi prije nego to sami isprobaju na lutkama koje su donijele. Prvo su pokazale kako provjeravaju je li teren siguran na kojem se unesrećena osoba nalazi te na koji način nazvati Hitnu medicinsku službu. Nakon što su učenici to usvojili krenuli su na reanimaciju (masažu srca). Svatko od učenika imao je priliku reanimirati odraslu lutku, a kasnije lutku bebu. Detaljno su objasnili ključne pojmove koji su presudni u spašavanju života. Učenici su bili veoma zadovoljni predavanjem te se raduju njihovom sljedećem dolasku.

Lucija Peroš-Milošević, 2.

« Svibanj 2024 »