Sudjelovali smo na treningu Mreže mladih Hrvatske i pokazali kako kod nas funkcionira vijeće učenika i građanska participacija mladih

Autor: Vjekoslav Robotić, 18. 5. 2023.

Učenica 3. c razreda Klara Miklošić i ravnatelj naše škole Vjekoslav Robotić sudjelovali su na trodnevnom treningu „Vijeće učenika i građanska participacija mladih“. Trening je održan u Samoboru od 9. do 11. svibnja ove godine.

Organizator ovog treninga bila je Mreža mladih Hrvatske, čija je zadaća zagovarati potrebe i interese mladih osoba te ih stavljati na dnevni red društvenih rasprava. Tako je cijeli trening bio usmjeren  na jačanje Vijeća učenika odgojno-obrazovnih ustanova, na  učenje o važnosti građanske participacije mladih te na projekt Dijalog EU s mladima. Učilo se i o mehanizmu dijaloga između mladih osoba i donositelja odluka, kao sastavnog dijela Europske strategije za mlade. Cilj treninga bio je osnažiti ulogu i rad vijeća učenika, educirati mlade i stručno osoblje srednjoškolskih odgojno-obrazovnih ustanova o građanskoj participaciji mladih i dijalogu Europske unije s mladima kako bi se povećala motivacija za njegovu provedbu, ali i shvatila važnost uključivanja mladih u procese donošenja odluka.

Uz našu školu u ovom su treningu sudjelovali predstavnici još devet javnih i privatnih srednjih škola s područja središnje Hrvatske. Timove su činili po jedan učenik i školski koordinator vijeća učenika iz redova stručnog osoblja. Valja reći da je naša škola bila jedina koju je predstavljao ravnatelj. Vrlo je brzo postao iznimno uvažavan jer je o svakoj temi ponudio rješenja i primjere dobre prakse iz naše škole. U ova smo tri dana naučili ponešto o ljudskim pravima i pravima mladih, dijalogu Europske unije s mladima (DEUM), funkcioniranju Vijeća učenika i građanskoj participaciji mladih i EU ciljevima za mlade.

Cijeli je trening bio podijeljen na teorijski i praktični dio. U teorijskom smo dijelu naučili ponešto o zadanim temama, a u praktičnom smo podijeljeni u mješovite grupe, učenici i koordinatori, raspravljali o temama i pronalazili rješenja za zadane probleme s kojima se često susrećemo u svojim školama i lokalnim sredinama.

Mnogi su koordinatori izrazili zadovoljstvo ovim treningom, jer su dobili priliku otvoreno razgovarati s mladima o izazovima i problemima s kojima se svakodnevno hvataju u koštac, ali i o idejama i mogućim rješenjima. Ovaj je trening bio prilika da upoznamo nove ljude i njihove škole, da naučimo nove stvari i spoznamo gdje je naša škola u svemu tome. Moj je dojam da naša škola, u odnosu na ove s kojima smo tri dana radili, uvelike prednjači po svemu – po uvjetima nastavnih procesa, po komunikaciji s profesorima i odgovornim osobljem škole te – što je vrlo važno, po aktivnoj participaciji učenika u školskim procesima. U mnogim školama još su uvijek nedostižne mnoge stvari koje su kod nas standard – komunikacija i rad vijeća učenika, kvalitetna nastava i uvjeti u školi, Erasmus+ mobilnosti, školski radio, vanjska učionica, kajak na Dravi, talent show, specifičan program Dana škole… Možemo biti sretni i ponosni na ovo što imamo ali i predlagati i tražiti još više i bolje.

Na kraju bih željela poručiti svima vama, i učenicima i odraslima, da vijeća učenika nisu tek puka formalnost. To su vrlo važna tijela kroz koja učenici mogu organizirano i argumentirano rješavati probleme i utjecati na procese u svojim školama. Vjerujem da se možemo složiti na primjeru naše škole -  ne postoji glupo mišljenje ili problem koji se ne može riješiti. Ako imate bilo kakav prijedlog za poboljšanje u našoj školi ili problem za koji smatrate da ga treba riješiti, svakako se obratite svom predsjedniku razreda. On će o tome na Učeničkom vijeću, a naše učeničko vijeće spona je s ravnateljem Vjekoslavom Robotićem koji je odgovorna osoba za rješavanje takvih stvari. Samo moramo poštivati proceduru. Jedini je uvjet da budete aktivni i sami utječete na procese u svojoj okolini.

Klara Miklošić, 3.c

« Svibanj 2024 »