Klokan bez granica 2015.

Autor: Nina Tadić, 27. 3. 2015.

Dugogodišnju tradiciju održavanja međunarodnog natjecanja „Klokan bez granica“ u našoj školi nastavili smo i ove godine.

Natjecanje se održalo pod pokroviteljstvom Hrvatskog matematičkog društva 19. ožujka 2015. godine u 12 sati i 30 minuta. U isto vrijeme s približno istim zadatcima natjecali su se učenici Armenije, Austrije, Belgije, Bugarske, Brazila, Bjelorusije, Kanade, Švicarske, Cipra, Češke, Njemačke, Ekvadora, Estonije, Španjolske, pokrajine Katalonije, Finske, Francuske, Gruzije, Grčke, Hrvatske, Mađarske, Indonezije, Irana, Italije, Kirgistana, Kazahstana, Kolumbije, Litve, Moldavije, Makedonije, Meksika, Mongolije, Nizozemske, Norveške, Obale Bjelokosti, Pakistana, Poljske, Portorika, Portugala, Paragvaja, Rumunjske, Srbije, Rusije, Švedske, Slovenije, Slovačke, Tunisa, Ukrajine, Velike Britanije, Sjedinjenih Američkih Država, Venezuele, Čilea, Gane, Irske, Izraela, Kostarike, Latvije i Malezije.

Moto je igre – natjecanja "Matematički klokan": bez selekcije, eliminacije i finala. Natjecanje se organizira svake godine u ožujku, istoga dana, u isto vrijeme u svim zemljama sudionicama. Zadatci su raznovrsni i poredani od lakših prema težima. Za svaki je zadatak ponuđeno pet odgovora od kojih je samo jedan ispravan. Službeni su jezici "Klokana" francuski i engleski, a pitanja su prevedena na jezike zemalja sudionica. Igra – natjecanje samofinancira se članarinom sudionika – natjecatelja. Prikupljena se sredstva koriste za organizaciju, pripremu zadataka i simbolične poklone svim natjecateljima. Najmanje polovica prikupljene svote mora se potrošiti za nagrade najboljima.

Čak 59 učenika prvih, drugih, trećih i četvrtih razreda naše škole natjecalo se u tri kategorije – Cadet, Junior i Student.  Rezultate očekujemo u svibnju, a nadamo se da će kao i svake godine naši učenici osvojiti brojne nagrade.

Marina Njerš, prof.

« Svibanj 2024 »